Nápověda

Začínáme


Základní pojmy a funkce systému

Obecné ovládání

  • Vytvořit - symbol tužky vpravo dole v oranžovém kruhu
  • Otevřít navigační panel - symbol tří čar vlevo
  • Hledat - symbol lupy vpravo
  • Upravit vlastnosti - symbol tužky vpravo
  • Nastavení optimalizace - symbol ozubeného kola vpravo
  • Nastavení vzhledu - symbol oka vpravo
  • Další možnosti - symbol tří teček vpravo

Místo tlačítka Uložit můžete použít klávesovou zkratku Ctrl+S, místo Vytvořit můžete použít Ctrl+Alt+N.

Registrace a vytvoření účtu

V systému Skolaris je potřeba si vytvořit účet - to je možné dvěma postupy:

1. Účet si můžete vytvořit sami na stránkách skolaris.cz, kliknutím na Vyzkoušet zdarma.

Po nové registraci přijde na zadanou emailovou adresu potvrzovací zpráva s přihlašovacími údaji.

2. Pokud se přihlašujete z Edookitu, účet je vytvořen automaticky při prvním exportu do Skolarisu. Přihlašovací údaje se zobrazí na aktuální stránce nebo je možné je dohledat v Nastavení/Organizace/Nastavení Skolaris v Edookitu.

Vytvoření organizace

Po prvním přihlášení se dostanete na obrazovku hlavního panelu Skolaris. Chcete-li začít zadávat data, musíte nejprve vytvořit organizaci. Stačí zadat název školy a případně přidat popis.

Vytvoření období

Je nutné zadat období. Napište název jako např. Školní rok 2019/2020. Zvolte začátek a konec období.

Tvorba učebního plánu

Budete přesměrováni na obrazovku Tvorby učebního plánu, kde vytvoříte základní strukturu rozvrhu vaší organizace.

Skolaris též vytvoří výchozí dny (pondělí až pátek) a vyučovací hodiny (dle potřeb učebního plánu).

Vytvoření třídy

Klikněte na tlačítko ➕ v sekci Třídy na palubní desce pro vytvoření jedné nebo více tříd.

Třídu lze také přidat kliknutím v levém hlavním panelu na Třídy a následně v pravém dolním rohu kliknutím na ikonu tužky Vytvořit novou třídu.

Zadejte kód, což je označení třídy, toto označení bude zobrazeno ve výsledném rozvrhu (1.A, 7.B apod.).

Další parametry můžete nastavit ve vlastnostech třídy.

Vytvoření učitele

Klikněte na tlačítko ➕ v sekci Učitelé na palubní desce pro vytvoření jednoho nebo více učitelů.

Učitele lez také přidat kliknutím v levém hlavním panelu na Učitelé a následně v pravém dolním rohu kliknutím na ikonu tužky Vytvořit nového učitele.

Pro vytvoření učitele zadejte kód, což označení učitele, které bude viditelné v rozvrhu (Komenský Jan - KoJ apod.).

Další parametry můžete nastavit ve vlastnostech učitele.

Vytvoření předmětu

Předměty je nutné zadat pro vytváření hodin.

Klikněte na Předměty v levém panelu, potom na tlačítko Vytvořit nový předmět symbol tužky v pravé dolní části. Zadejte kód, což je označení předmětu (ČJ, HV apod.).

Další parametry můžete nastavit ve vlastnostech předmětu.

Vytvoření studijní skupiny

Pokud chcete vytvořit novou studijní skupinu za účelem kombinace skupin či tříd, klikněte v levém panelu na Studijní skupiny, potom na Vytvořit novou studijní skupinu (symbol tužky vpravo dole) a zadejte název.

Zvažte prosím, zda není vhodnější vytvořit rovnou volitelný blok.

Po otevření konkrétní studijní skupiny se zobrazí záložky Složení, Kurzy a Hodiny.

V záložce Složení přidejte třídy a skupiny podle potřeby. Tím vytvoříte studijní skupinu.

V záložce Kurzy můžete vytvořit kurzy pro danou studijní skupinu.

Vytvoření hodiny

Skolaris umožňuje vytvářet hodiny téměř v jakékoliv části Skolarisu. Někdo vytváří hodiny pro konkrétní třídu (někdy také třídní dotace), někdo pro určitého učitele (podle úvazků), ale hodiny se dají přidávat i u jednotlivých předmětů, učeben apod.

Vyberte název třídy, učitele apod. a v záložce hodiny klikněte na Vytvořit, poté se zobrazí okno, kde nastavíte podrobnosti nutné k vytvoření hodiny:

  • Předmět (MAT, TV apod.)

  • Studijní skupinu - to je celá třída nebo její část (1.A, 1.A-dívky)

  • Počet hodin daného předmětu za týden (pokud má třída 5 x týdně Matemtiku napište 5)

  • Doba trvání - délka vyučovací hodiny slouží k vytváření vícehodinovek (dvouhodinovka má délku 2)

  • Cyklus - zde můžete nastavit hodině cyklus např. jednou za dva týdny

  • Učitelé - přiřaďte hodině vyučujícího (můžete přiřadit dva i více, pokud ještě učitel není daný, vytvořte hodinu bez učitele a kdykoliv později můžete učitele jednoduše přiřadit)

Po uložení vidíte seznam vytvořených hodin pro část, ve které se nacházíte (třída, učitel apod.).

Jakmile vytvoříte hodiny, jste jen krok od vytvoření rozvrhu.

V seznamu hodin se dají tvořit seskupení hodin.

Pokud mají třídy stejnou hodinovou dotaci, chcete vytvořit stejné hodiny pro 1.B jako máte u 1.A, kliknete na vytvořit podle vzoru 1.A, zkopírují se vám všechny hodiny i dělení třídy, poté pouze přiřadíte učitele.

Všechna nastavení se dají kdykoliv změnit.

Vytvoření učebny

Pokud chcete vytvořit učebnu, musíte mít nejprve vytvořen kampus a budovu. V levém bočním panelu klikněte na Učebny, potom na Vytvořit a zadejte kód, je to rozvrhové značení třídy (101, 102, tělocvična, dílny apod.).

Nastavte kapacitu místnosti (učebny), Skolaris bude umísťovat studijní skupiny do učeben tak, aby nebyla překročena jejich kapacita.

Po kliknutí na určitou učebnu se zobrazí rozvrh s dostupností časových oken. Zde můžete nastavit omezení učebny (např. učebnu lze využívat pouze v dopoledních hodinách) a také přidat povolené předměty kliknutím na + pod Dostupností časových oken (např. pokud se v tělocvičně může učit pouze TV).

Všechna nastavení se dají kdykoliv změnit.

Nastavení období

Změna časových oken

Kliknutím na jméno období na palubní desce se vám zobrazí karta období, kde lze změnit počet dnů a hodin v týdnu. K tomu slouží symboly + a u jednotlivých řádků (dnů) a sloupců (vyučovacích hodin).

Může upravit dostupnosti časů pro celý rozvrh. Pokud není vhodné začínat vyučování nultou hodinou, označte sloupec O. hodiny a omezte částečně dostupnost posuvníkem pod časovými okny. Pokud nesmí být umístěny hodiny na poslední hodinu v pátek, označte toto okno a úplně omezte na nedostupné (zakázané).

Není správný postup označit celý sloupec nebo řádek jako nedostupný, takový sloupec do rozvrhu vůbec nepatří. Skolaris vás na to upozorní.

Nastavení oběda a velké přestávky

Klikněte na Nastavení optimalizace (symbol ozubeného kola).

Pokud má celá škola jednotnou přestávku na oběd nebo potřebujete zohlednit velkou přestávku, přejděte do Období a zvolte čas těchto událostí. V případě, že oběd začíná v různých časech, nastavte rozmezí u nastavení tříd v Průvodci nastavením období.

Nastavení tříd

Klikněte na tlačítko SPUSTIT PRŮVODCE NASTAVENÍM. V průvodci můžete zkontrolovat a měnit výchozí nastavení tříd a učitelů.

Nastavení se používá pro všechny třídy. Pokud chcete, aby nějaká třída měla jiné nastavení, klikněte na konkrétní třídu, poté na Nastavení optimalizace (symbol ozubeného kola) a zvolte parametry podle potřeby. Můžete také zvolit nastavení tříd v rámci ročníku v Nastavení požadovaného ročníku.

Nastavení učitelů

Nastavení se používá pro všechny učitele. Pokud někteří učitelé vyžadují individuální nastavení, klikněte na konkrétního učitele, potom na Nastavení optimalizace a změňte parametry podle potřeby.

Tvorba rozvrhu

Klikněte na Rozvrhy v levém panelu a následně na Vytvořit nový rozvrh, přejděte na Průvodce tvorbou rozvrhu, zkontrolujte nastavení, spusťte analýzu dat a následně začněte vytvářet nový rozvrh.

Edookit

Možnosti tvorby rozvrhu pro uživatele Edookitu

1. Edookit: Založený učební plán > Export do Skolarisu > Skolaris: vytvoření rozvrhu > Import zpět do Edookitu

U této varianty je nutné správně nastavit příslušná data v Edookitu a až následně vše exportovat.

2. Edookit: Export tříd, učitelů, místností, případně rozvrhových skupin bez vytvořeného učebního plánu do Skolarisu > Skolaris: Vytvoření učebního plánu (úvazků),Vytvoření rozvrhu > Import zpět do Edookitu

U této varianty budete muset zadávat ve Skolarisu všechna dělení, studijní skupiny a hodiny od 0. Vyhnete se ale úpravám a mazáním nevhodně převedených dat z Edookitu.

3. Skolaris: Vytvoření tříd, učebního plánu, rozvrhu. Edookit: vytvoření tříd - nutnost mít stejný název třídy jako ve Skolarisu, aby došlo k napárování > import do Edookitu.

U tohoto postupu doporučujeme při prvním spojení z Edookitem vyexportovat zaměstnance, učebny, místnosti a v dalších rocích již export není nutný. Pouze vytváříte rozvrhy pro nová období ve Skolarisu a importujete je do Edookitu. Je ale zcela zásadní, aby se názvy tříd v obou systémech shodovaly.

Příprava dat v systému Edookit

Místnosti - menu Nastavení / organizace / místnosti - v místnostech, které slouží pro vytváření dohledů a které nebudou figurovat v rozvrzích tříd, je třeba nastavit kapacitu místností na 0. Tato informace se přenese do systému Skolaris a místnosti nebudou následně zařazeny do optimalizace rozvrhů.

Rozvrhové skupiny - pokud jste s převedením školního roku převedli i rozvrhové skupiny, doporučujeme nadbytečné rozvrhové skupiny smazat. Nejprve smažte v rozvrhové skupině studenty, poté rozvrhovou skupinu. U jednotlivých tříd prosím ponechejte pouze jedinečné rozvrhové skupiny.

Ve Skolarisu je nutné přiřadit studijní skupiny do správného dělení. U každé třídy v záložce SKUPINY lze každou skupinu přesunout do správného dělení. (název dělení 1.A-TV a v tomto dělení skupiny 1.A-hoši a 1.A-dívky apod.)

Kurzy - Všechny vytvořené kurzy lze najít v rozhraní Rozvrh / Tvorba rozvrhu / Kurzy nebo Kurzy (jednoduchý náhled), kde je možné údaje editovat přímo v tabulce.

Před konkrétním exportem do systému Skolaris, je nutné mít správně nastaveny následující parametry kurzů:

  • nadřazený kurz
  • předměty u kurzů
  • související třída/skupiny
  • skupina, ze které kurz dědí žáky
  • týdenní hodinová dotace

Export dat z Edookitu do Skolarisu

Rozvrh se exportuje z rozhraní Rozvrh / Tvorba rozvrhu / Učební plán.

Ve filtru pololetí je třeba vybrat název období, pro které se budou data ze systému Edookit převádět. Převedení dat je možné po kliknutí na tlačítko Exportovat.

V případě, že před exportem Edookit hlásí problém s duplicitami zkratek např. u učitele, je potřeba zkratku upravit.

Import dat ze Skolarisu do Edookitu

V šablonách rozvrhu klikněte na tlačítko Import ze Skolarisu. V zobrazené tabulce zadejte navázané období. Rozsah šablony musí být nastaven na začátek a konec školního roku. V případě, že by byla šablona nastavena až do 31.8.20xx, generovaly by se hodiny i přes prázdniny. Poté klikněte na tlačítko Import.