Rozvrh
Obsah [skrýt]
Rozvrh je časový plán, kde jsou umístěny všechny vytvořené hodiny do časových oken a učeben podle nastavených podmínek.
Skolaris tvoří rozvrh automaticky. To přináší lepší výsledky než ručně vytvářené rozvrhy.
Zdraví a zdatnost
Zdraví
Zdraví rozvrhu určuje jeho použitelnost. Zcela zdravý rozvrh splňuje všechny nutné podmínky, což je nezbytné pro jeho použití v praxi. Takový rozvrh nazýváme použitelným.Zdatnost
Zdatnost je číselné vyjádření kvality rozvrhu. Ideální zdatnosti 100% lze v reálném světě dosáhnout jen ztěží. Měkké podmínky (reprezentující např. požadavky či přání jednotlivých učitelů) si běžně protiřečí a nelze je všechny splnit najednou. Váhy a nastavení podmínek jsou v takovém případě důležité a pomáhají Skolarisu dospět k rozvrhu, který odpovídá prioritám vaší školy. Zdatnost dobrého rozvrhu záleží výlučně na vstupních datech, a je tedy nemožné posuzovat rozvrh pouze na základě číselné hodnoty jeho zdatnosti. Ta je vhodná především k porovnávání různých rozvrhů vytvořených ze stejných vstupních dat.
Pomoc při potížích
Vytváření rozvrhu může být obtížné a časově náročné, zvláště pro rozsáhlé školy. Doporučujeme používat Průvodce tvorbou rozvrhu. Provádí důležité kontroly, které mohou odhalit problémy s daty a zaručuje nejvyšší pravděpodobnost nalezení rozvrhu pro vaši organizaci.Jestliže se Skolarisu nedaří nalézt použitelný rozvrh, spusťte průvodce znovu a vyzkoušejte následující tipy:
- Zkontrolujte pečlivě nahlášená varování a výsledky datové analýzy, mohou obsahovat informace ukazující na nesprávně zadaná data.
- Zkontrolujte platná nastavení tříd a učitelů, i malá chyba způsobí většinou nepřekonatelné komplikace.
- Snižte plošně postihy za porušení měkkých podmínek. Pokud jsou příliš velké, brání Skolarisu v efektivní eliminaci porušení podmínek nutných.
- Projděte nutné podmínky a zkontrolujte, zda jsou všechny skutečně bezpodmínečně nutné. Pokud je to možné, změkčete některé z nich a snižte jejich postihy.
- Pokud ani tehdy není nalezen použitelný rozvrh, bude nutné pomoci ručně, například přeskupením a uzamčením některých hodin nebo uvolněním dostupnosti některých časových oken. V tomto kroku se již nevracejte k Průvodci a pracujte přímo v obrazovce rozvrhu.
Poté, co si tvorbu rozvrhu dostatečně "osaháte", nebojte se experimentovat s různým nastavením podmínek, abyste dosáhli co nejlepšího řešení.