Nápověda

Zlepšení kvality vzdělávání s lepším rozvrhem

Případová studie o automatizované tvorbě rozvrhů

Dobrý rozvrh je klíčovým prvkem kvalitního vzdělávání žáků a ergonomického pracovního prostředí pro učitele. Úkol vytvořit pro každého vyvážený rozvrh je obtížný. Skolaris je cloudová aplikace, která vytváří rozvrhy přinášející vysokou úroveň spokojenosti studentům i zaměstnancům.

Zpět k základům

Ve věku aplikací a elektronických pomůcek používaných během vyučování pro zlepšení kvality vzdělávání je snadné přehlížet základy. Je překvapující, když vidíme, že školy přijímají digitální věk za pomoci tabletů, e-learningových aplikací a dalších moderních nástrojů, avšak věnují pouze okrajový zájem o upevnění svých kořenů: Využívání co možná nejlepšího rozložení hodin v průběhu celého týdne, tedy rozvrhu.

Rozvrhy v reálném světě obsahují více či méně nedostatků, které porušují některé aspekty dobrého rozvrhu — dostatečné rozložení kurzů, přidělení preferovaných učeben, omezení mezer v rozpisu učitelů [1] a různorodá posloupnost předmětů jsou jen jedněmi z mnoha. To je nevyhnutelné a určitá míra shovívavosti je v pořádku — konstrukce rozvrhů je obvykle tak obtížná, že když je dosaženo použitelnosti, zůstává jen málo prostoru pro optimalizaci. Přesto je minimalizace počtu těchto nedostatků zásadní, a jak je ukázáno níže, má přímý pozitivní vliv na kvalitu práce ve třídách.

Zlepšení rozvrhu se Skolarisem

Pro účely vyhodnocení rozvrhu poskytla velká střední škola [2] s 853 kurzy (kombinace předmět—skupina) a 2809 vyučovacími hodinami ve dvoutýdenním cyklu jejich požadavky a aktuální rozvrh vytvořený ručně v programu ASc. Ten byl porovnán s rozvrhem, který Skolaris vytvořil samostatně. Následující graf představuje srovnání tří z výše zmíněných aspektů zaměřených na studenty.

chart

Zdokonalení rozvrhu vypadá impozantně, ale je to až výklad výsledků, který ukazuje, jak velkého dopadu na kvalitu vzdělávání je skutečně dosaženo:

V preferovaných učebnách je umístěno o 10 % více hodin (přesně o 292). To může představovat lepší přístup ke speciálnímu vybavení, které přímo ovlivňuje to, co učitel může nebo nemůže v hodině dělat. Vzhledem k tomu, že se jedná o každou desátou hodinu, znamená to každodenní zlepšení procesu učení pro všechny žáky!

Téměř o 25 % více kurzů (210) je správně rozloženo během dvou týdnů. O 63 % (467) méně je případů nežádoucí posloupnosti předmětu (jako například dvě hodiny dvou různých jazyků za sebou). To dává studentům mnohem rozmanitější a vyváženější plán, který má neocenitelný pozitivní dopad na jejich každodenní zapojení, pozornost a bdělost.

Závěr

Existuje mnoho aspektů ovlivňujících kvalitu rozvrhu. Skolaris jich v současné době podporuje více než padesát, například vážené časové preference, seskupování vyučovaných hodin a omezení volných hodin učitelů, volba umístění předmětů v rámci dne, čas přepravy mezi kampusy a přestávky na oběd pro učitele.

Vyhodnocování všech aspektů v reálném čase při konstrukci rozvrhu je mimo lidské schopnosti. Skolarisem vytvořený rozvrh umožňuje učitelům učit podle vyvážených a jim přizpůsobených plánů. Pro žáky znamená, že čas ve škole stráví aktivněji a příjemněji.

Reference

O autorovi

Mgr. Martin Klemsa je spoluzakladatelem firmy Skolaris Software, s.r.o. Dříve se podílel na vývoji inteligentního systému učení Realizeit (Dublin). Jeho zkušenosti s informačními systémy ve vzdělávání začaly v roce 2005 ve firmě CCM, Ltd. (Dublin), později Serco Advanced Learning (UK), údržbou a vylepšováním v zahraničí oblíbeného školního systému Facility MIS.